28 lipca, 2021
Jak leczyć impotencję psychogenną?

Jak leczyć impotencję psychogenną?

Chociaż możemy pomyśleć o zaburzeniach erekcji, iż dotyczą wyłącznie starszych mężczyzn, wiele statystyk pokazuje, iż taki stan dotyka panów w różnym wieku. U starszych panów, zaburzenia erekcji są najczęściej powiązane z podstawowymi problemami zdrowotnymi, takich jak chociażby schorzenia mięśnia sercowego. Ale co z tymi młodszymi, w pełni zdrowymi mężczyznami? W wypadku, kiedy nie ma fizycznych kłopotów ze zdrowiem, trzeba będzie nieco się zagłębić, żeby móc określić najważniejsza przyczynę wymienionych zaburzeń erekcji.

To z czego możemy sobie nie zdawać sprawy to fakt, iż psychologiczne czynniki to najważniejszy czynnik przyczyniający się do wielu wypadków zaburzeń erekcji. Tak naprawdę, badania ukazują, iż nawet do 20 procent przypadków to problemy psychologiczne. Jeżeli mężczyzna ma zaburzenia erekcji i nie jest możliwie jego zdiagnozowanie na podstawie warunków zdrowotnych, można powiedzieć, iż problem leży w jego psychice. Chociaż kłopoty psychologiczne mogą być u podstawy problemów, są one równie istotne, co przyczyny fizjologiczne zaburzeń erekcji. 

Jakie mogą być najczęściej występujące przyczyny psychologiczne zaburzeń erekcji?

Jeżeli zaburzenia erekcji są spowodowane przez czynniki psychologiczne, to określa się je mianem impotencji psychogennej. Niektóre spośród najczęściej występujących przyczyn takiego typu zaburzeń erekcji, obejmują niżej wymienione:  

  • uzależnienie od pornografii,
  • trauma będąca wynikiem wcześniejszych doświadczeń,
  • niska samoocena,
  • depresja,
  • stres.

Jakie są sposoby leczenia impotencji psychogennej?

Chociaż przyczyny psychologiczne zaburzeń erekcji mogą być dużo bardziej złożone, aniżeli medyczne przyczyny, są one ciągle uleczalne. Terapia behawioralno-poznawcza to powszechny sposób na leczenie psychologicznych problemów również w wypadku psychogennych zaburzeń erekcji. Ten typ leczenia pomaga w zidentyfikowaniu i zmianie niezdrowych wzorców myślenia i działania, które mogą przyczyniać się do kłopotów z erekcją. Tego typu terapia oparta jest na założeniu, iż sama sytuacja niezdolności do osiągania albo utrzymywania erekcji, nie stanowi nadrzędnego problemu, ale raczej reakcję na takowy. Jeśli możemy nauczyć się lepiej rozumieć samych siebie, jak i własne myślowe wzorce, możemy zmieniać je w pozytywny sposób tak, żeby rozwiązywać własne problemy. W wypadku oporu, żeby przeprowadzić rozmowę z terapeutą o własnej niemocy psychologicznej, możemy skorzystać z alternatywnych, niemniej mniej skutecznych terapii, które można zastosować w domu. Jeżeli cierpimy na psychologiczną impotencję, z całą pewnością mamy sporo na głowę i myśl na temat dzielenia się prywatnymi problemami z dostawcą medycznych usług – może być bardzo przytłaczająca. Techniki relaksacyjne mogą w skuteczny sposób przeciwdziałać wielu różnym przyczyną psychologicznych zaburzeń erekcji, w tym depresji, lękom i stresowi. Poniżej kilka metod, które możemy samodzielnie wypróbować:

  • oddychanie w odpowiednim rytmie – koncentracja na oddychaniu w czasie powolnych, długich oddechów może wspomagać wycofanie się lęku i stresu,
  • medytowanie – 10-15 minut medytacji każdego dnia może drastycznie zmniejszać niepokój i stres. Istnieje wiele różnorodnych metod na medytowanie, warto abyśmy wypróbowali co najmniej kilka, żebyśmy mogli dowiedzieć się, która będzie najbardziej skuteczna,
  • kierowanie własnymi myślami – taka praktyka obejmuje uspokojenie umysłu i spowolnienie oddychania w czasie, kiedy wytwarza się spokojny obraz w naszej głowie. Możemy także podejmować rozmowy pozytywne z samym sobą, dawać sobie właściwe zapewnienia i rozpraszać negatywne emocje.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *