28 lipca, 2021
Androlog – specjalista od męskich narządów płciowych

Androlog – specjalista od męskich narządów płciowych

Lekarzem, do którego udają się kobiety w celu zbadania narządów płciowych, jest ginekolog. Wielu mężczyzn nie zdaje sobie sprawy z tego, że również oni mogą udać się do dedykowanego im specjalisty, czyli androloga. Jest to lekarz, który odpowiada za diagnozowanie oraz leczenie schorzeń męskich narządów płciowych. 

Kim jest lekarz androlog?

Andrologia to dział, który specjalizuje się w fizjologii męskich narządów płciowych oraz diagnozuje różne problemy w ich działaniu. Mowa tutaj o takich schorzeniach jak przedwczesny wytrysk, zanikanie erekcji, przerost gruczołu krokowego czy bezpłodność spowodowana niewłaściwą ruchliwością plemników. Zdarza się, że mężczyźni jednocześnie korzystają z usług także innych specjalistów takich jak seksuolog czy urolog. Warto jednak wiedzieć o tym, że “ginekolog dla mężczyzn” to właśnie androlog. Androlog to specjalista, który odpowiada za badanie sfer płciowych mężczyzn bez względu na wiek.

Mogą oni zatem przyjmować zarówno niepełnoletnich jak i dorosłych mężczyzn. Androlodzy przeprowadzają nie tylko dokładne badania czy wydają zalecenia leczenia, ale również przeprowadzają z pacjentami dokładne wywiady na temat źródeł problemów. Leczenie polega nie tylko na likwidowaniu skutków schorzeń, ale również ich przyczyn. To właśnie sprawia, że andrologia jest tak skuteczna. Najwięcej mężczyzn udaje się do androloga, gdy dotyka ich andropauza. Jest to męski odpowiednik kobiecej menopauzy, który spotyka mężczyzn po przekroczeniu 40-tego roku życia. U panów dotkniętych andropauzą obserwuje się znaczący spadek produkcji przez organizm testosteronu oraz innych męskich hormonów płciowych. Najczęstszy problem, z którym panowie udają się do androloga, to bezpłodność.

Profilaktyka to podstawa

Specjaliści podkreślają jednak, że do androloga powinno się chodzić w sposób regularny. Systematyczne wykonywanie niezbędnych badań od najmłodszych lat sprawia, że kondycja męskich narządów płciowych cały czas będzie prawidłowa. Rodzice powinni także uzmysławiać swoim dzieciom, jak ważna jest dbałość o penisa i jądra. Młodzi mężczyźni mogą na przykład w pierwszej kolejności samodzielnie wykonywać badanie jąder. Samodzielne sprawdzenie, czy jądra rozwijają się w sposób prawidłowy, jest banalnie proste. Gdy okaże się, że na jądrach występują jakieś zniekształcenia lub pojawiła się opuchlizna, wówczas koniecznie należy udać się do androloga. 

Jak wygląda badanie u androloga?

Wizyta u androloga przebiega w sposób następujący. Androlog w pierwszej kolejności przeprowadza wywiad, w którym pyta pacjenta o to, z jakimi zaburzeniami się zmaga. Ponadto lekarz pyta przybyłego pacjenta o jego ogólny stan zdrowia. Najważniejsze jest to, by mężczyzna bardzo dokładnie wskazał charakter oraz zasięg dolegliwości. Bardzo istotne jest także to, aby pacjent opowiedział o swoim popędzie seksualnym oraz satysfakcji z pożycia seksualnego oraz wskazał, jakie leki stosuje.

Po przeprowadzonym wywiadzie lekarz przechodzi do badania, w którym sprawdza kondycję męskich narządów płciowych, przede wszystkim poziom rozwoju płciowego oraz objętość i ogólną konsystencję jąder. Androlog w przypadku zaobserwowania jakiś nieprawidłowości, lekarz może zlecić przeprowadzenie badań dodatkowych, np. hormonalnych lub genetycznych bądź skierować pacjenta na badanie moczu czy morfologię krwi.

Niestety, na regularne badania u androloga decyduje się bardzo niewielu mężczyzn. To ogromny błąd, ponieważ rak prostaty to jedna z najcięższych chorób, która przyczynia się do bardzo dużej liczby śmierci każdego roku.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *